Podróże Ewy i Sławka

Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach

Będąc w Międzyzdrojach nie sposób nie odwiedzić Zagrody Pokazowej Żubrów. Jest to obiekt turystyczno-edukacyjny, w którym miło i z pożytkiem mogą spędzać czas dorośli i oczywiście dzieci. Zagroda została założona w 1976 roku. Głównym celem jej powstania było nie poszukiwanie możliwości zwiększenia liczebności wolińskich żubrów nizinnych (z resztą żubry te nie żyją na wolności). Zagroda powstała dlatego, by prezentować żubra. Majestat, charakter i usposobienie tego zwierzęcia. Jednocześnie funkcjonowanie zagrody, zapewnia właściwą koordynację działań hodowlano – ochronnych miejscowych żubrów.

Zagroda rozciąga się na powierzchni 28 hektarów, z czego na wybieg dla żubrów przeznaczono 20 hektarów. Osobne miejsce stanowi tzw. kwarantanna, gdzie izoluje się od stada osobniki nowo przybyłe albo żubry, u których podejrzewa się zmiany chorobowe. Zagroda jest dobrze wyposażona: duży wybieg, paśniki, miejsca zadaszone i przeznaczone na nocleg. Można powiedzieć, że wolińskie żubry w zagrodzie mają bardzo komfort pobytu. Zbudowano także infrastrukturę dla turystów (m.in. pomosty widokowe). Doskonale sprawdzają się zwłaszcza czytelne i  doskonale opracowane pod względem merytorycznym tablice informacyjne z opisami przebywających w żubrowisku zwierząt. Turyści obserwujący żubry w zagrodzie mogą odnieść wrażenie, że są to bardzo spokojne zwierzęta. Zdecydowaną większość dnia spędzają na pastwisku, podchodząc co jakiś czas do paśnika i wodopoju. Poruszają się niemal leniwie, zagryzając różnorodną zielonkę z terenu zagrody. Każdy żubr ma swoje imię, które wpisywane jest do Księgi Rodowodowej Żubrów. Te żubry, które przyszły na świat w Polsce dostają imię rozpoczynające się sylabą „Po-” (Poland). Stąd w stadzie żubry o imionach: Podskakiewicza, Pompeja czy Podwyżka. W zagrodzie oprócz żubrów żyją inne zwierzęta np. dziki, sarny, jelenie, ale także ptaki drapieżne, takie jak bieliki i puchacze. Zwierzęta te znalazły w zagrodzie schronie i pomoc weterynaryjną, ponieważ zazwyczaj są to osobniki chore i osierocone. Żubrowisko znajduje się w środku lasu. Piękne położenie tym bardziej zachęca do odwiedzenia miejsca, a że znajduje się ono ok. 2 km na północny wschód od centrum miasta, nie trzeba specjalnie wynajmować noclegu. Można się tu wybrać podczas wakacyjnego odpoczynku w Międzyzdrojach. Kurort jest położone bardzo blisko, dlatego jeden dzień urlopu spokojnie można poświęcić na wycieczkę do Pokazowej Zagrody Żubrów. Zapewniamy, że nie będziecie tego żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top