Podróże Ewy i Sławka

Licheń Stary to nie tylko sanktuarium

Kiedy usłyszymy „Licheń Stary”, od razu na myśl przychodzą nam pielgrzymi i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (http://www.lichen.pl/). Jeżeli jednak postanowimy zgłębić ten temat dowiemy się, że w pobliżu znajdziemy także wiele innych atrakcji turystycznych, które sprawiają, że jest to miejsce godne odwiedzenia. Poniżej przedstawiamy trzy z nich: wiatrak Koźlak, Ścianę Pamięci Narodowej oraz Kamienie Licheńskie.

Wiatrak Koźlak

Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku i pracował do 1960 roku. Jest to własność Zbigniewa Jagodzińskiego. Znajdują się w nim urządzenia służące do przemiału zboża na mąkę. Niestety upływający czas i brak remontów doprowadziły do tego, że obecnie pozostały z niego ruiny grożące zawaleniem, dlatego można go oglądać tylko z zewnątrz. Jest to ostatni wiatrak, który zachował się w gminie Ślesin.

Ściana Pamięci Narodowej

Znajduje się ona w pobliżu kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajdują się na niej napisy upamiętniające miejsca bitew stoczonych podczas II wojny światowej, w których zginęli Polacy. W Ścianę Pamięci Narodowej w Licheniu Starym wmurowano urny z prochami żołnierzy Armii Krajowej, batalionów chłopskich a także Polski Walczącej. Znajdziemy na niej także marmurowy krzyż, w który została wtopiona tablica ku czci około 2200 kapłanów i zakonnic, którzy zginęli męczeńską śmiercią podczas II wojny światowej. Na ścianie znalazł się również fragment poświęcony świętemu Maksymilianowi Kolbe i jego męczeńskiej śmierci.

Kamienie Licheńskie

W większości pochodzą z pobliskiej kopalni „Konin”. Znajdują się one na terenie całego sanktuarium, głównie przy alejkach spacerowych. Odnajdziemy na nich różne daty ważne w historii Polski i Lichenia. Mniejsze kamienie zostały opatrzone w cytaty z Biblii. Natomiast największe kamienie nazywane są głazami-pomnikami. Największym z nich jest pomnik „Solidarności” – waży aż 64 tony. Natomiast nieco mniejszy – „Męczenników” – 62 tony.
Osobom, które uwielbiają swój wolny czas spędzać nad wodą przypominamy nasz tekst o Okunice (http://ewsa.com.pl/atrakcje-w-malowniczej-okunince-353).

Poza wyżej wymienionymi, znajdziemy także wiele innych zabytków i atrakcji turystycznych, które sprawiają, że Licheń Stary to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od wielkiego miasta i natłoku codziennych problemów. Rozbudowana baza noclegowa (), liczne lokale gastronomiczne sprawiają, że nie musimy się martwić tak przyziemnymi sprawami jak jedzenie czy noclegi. Licheń Stary to bez wątpienia miejsce, które warto polecić nawet tym, którzy nie przywiązują do wiary zbyt dużej wagi i nie chcą odwiedzać kościołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top