Podróże Ewy i Sławka

Las Ochronny Szast w Piszu

To była jedna z największych nawałnic, jakie miały miejsce w najnowszej historii Polski. 4 lipca 2002 roku nad północno-wschodnią Polską przeszedł huragan, który poczynił ogromne szkody w lasach. Najbardziej ucierpiała Puszcza Piska. Zniszczeniu uległo 11% jej całkowitego obszaru. Po oszacowaniu strat postanowiono pozostawać fragment terenu dotkniętego wichurą w niezmienionym stanie. Dziś Las Ochronny Szast jest zarówno „naturalnym” świadectwem działania niszczycielskich sił natury, jak i jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

„Krajobraz zniszczenia”

Bez wątpienia las Szast jest unikatem, którego nie sposób nie odwiedzić będąc na Mazurach. Sterty połamanych, powywracanych drzew tworzą „krajobraz zniszczenia” (na obszarze około 475 hektarów), ale także pokazują, w jaki sposób odbywa się naturalny proces regeneracji drzewostanu, dotkniętego klęską żywiołową. W tej perspektywie fragment Puszczy Piskiej, nad którym w 2002 roku przeszedł szkwał, jawi się dziś także jako pole badawcze oraz – w nie mniejszym stopniu – edukacyjne (edukacja leśna społeczeństwa). Z tych właśnie powodów turyści skrzętnie planujący wyprawę na Mazury, m.in. szukający atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia, bazy noclegowej czy oferty gastronomicznej, jednym z kluczowych punktów swojej wyprawy powinni uczynić las Szast.

Widok zapierający dech w piersiach

W celu ułatwienia obserwacji zniszczonego lasu wybudowano dwa specjalne miejsca widokowe. Przede wszystkim – taras widokowy. Zbudowany z drewna, znajduje się tuż przy korycie rzeki Pisy. Z jego perspektywy dokładnie widać ogrom zniszczeń, jakie wyrządził żywioł. Obserwujący mają wówczas wrażenie, że człowiek jest absolutnie bezsilny wobec natury. Drugim miejscem jest dwunastometrowa wieża widokowa. Znajduje się ona w odległości 1,6 kilometra od tarasu. Widok z wieży również pozwala uświadomić sobie skalę szkód wyrządzonych przez wichurę. Do lasu Szast najlepiej dojść pokonując ścieżkę dydaktyczną „Brzeziny-Szast”. Ścieżka rozpoczyna się w granicach administracyjnych Pisza, dlatego dobrze będzie mieć w tym mieście nocleg. Pisz można pokonać rowerem albo pieszo i w taki sam sposób dotrzeć do lasu. Są to właściwe jedyne formy lokomocji, za pomocą których można się poruszać w lesie Szast. Należy również pamiętać, że grupy zorganizowane mogą odwiedzić las tylko pod opieką przewodnika.

Noclegi w Piszu

Pisz jako miejsce na nocleg i wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi – polecam meteor-turystyka.pl. Można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Pisz". Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top